Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

O instytucji

Historia biblioteki

    W roku 2020 mija 70 lat od otwarcia pierwszej  żelazkowskiej biblioteki, mija również 65 lat od otwarcia biblioteki w Kokaninie, 60 lat biblioteki w Russowie oraz 20 lat działalności biblioteki w Skarszewie. Filia w Dębem to nasza najmłodsza biblioteka - w tym roku przypda 19 lat działalności. 

    Pierwsze wiadomości o bibliotece sięgają końca lat 40 XX wieku. Pan Józef Lis z Goliszewa przekazał pierwsze 500 książek do działajacej w Żelazkowie świetlicy młodzieżowej pod kierownictwem pani Teresy Zawadki. Warunki pracy były bardzo trudne: nie było ogrzewania, łazienki ani wody.

    W latach 1951-1952 powstały pierwsze punkty biblioteczne:

- w Rusowie (rodzinny dom Marii Dąbrowskiej),

- w Borkowie, 

- w Złotnikach Małych, 

- w Ilnie.

Z roku na rok księgozbiór powiększał się, przybywało czytelników i wypożyczeń. Pod koniec lat 60. było aż 19 punktów bibliotecznych. W tych miejscowościach rozwijało się życie kulturalne wsi, spotykano się, rozmawiano, czytano głośno książki. W bibliotece organizowane były również różne spotkania, szkolenia, wykłady, kursy (np. kurs na prawo jazdy, kurs szycia czy gotowania). 

    W roku 1955 biblioteka została przeniesiona z Żelazkowa do Goliszewa. Pięć lat później wróciła do Żelazkowa do pałacu, w którym znajdowała się szkoła oraz "Klub Ruchu". Następnie przeniesiona została do budynku Gminnej Rady Narodowej (strych budynku). Funkcjonowała tam do 1978 roku. Pani Teresa Zawadka pracowała w bibliotece do 1971 roku. W latach 1971-1972 stanowisko bibliotekarza pełniła pani Barbara Binek (obecnie Wawrzyniak). Następnie od 1972 do 1989 roku pani Weronika Garnczarek.
     Reorganizacja administracyjna kraju w 1973 roku, zlikwidowała w Polsce Gminne Rady Narodowe - powstały gminy. Do powstałej gminy Żelazków zostały dołączone
m.in. miejscowości Kokanin i Tykadłów. W tych miejscowościach funkcjonowały już biblioteki, które od 1973 roku zostały przyłączone jako filie do Biblioteki Publicznej Gminy Żelazków.
   W Kokaninie biblioteka powstała w 1955 roku (wg kroniki) i do roku 1973 należała do Rady Gminy Pamięcin. Do 1959 roku biblioteka znajdowała się w prywatnym domu pani Leokadii Kubiak, została przeniesiona do budynku GRN w Kokaninie gdzie znajdowała się do roku 2012. Następnie funkcjonowała w budynku szkoły do roku 2017, a od lipca 2017 biblioteka znajduje się  w budynku OSP (wieża). 
Biblioteka w Tykadłowie powstała w 1960 roku i należała do Gminnej Rady Narodowej Tykadłów. Duże zasługi dla rozwoju życia kulturalnego Tykadłowa i okolic miała pani Stanisława Hądzel, która prowadziła "Klub Ruch"  i od 1969 do roku 1991 również bibliotekę.

    Od 1973 roku na terenie Gminy Żelazków funkcjonowała biblioteka gminna i dwie filie oraz 19 punktów bibliotecznych. Kierownikiem była pani Weronika Garnczarek. W 1978 roku biblioteka została przeniesiona do budynku Urzędu Gminy i znajdowała się tam do 2004 roku. 

     W latach 70 i 80 nastąpił znaczny rowój życia kulturalnego na terenie gminy Żelazków. Biblioteka organizowała lub współorganizowała spotkania z aktorami, pisarzami, redaktorami, lekarzami, prawnikami. Organizowano m.in. konkursy, lekcje biblioteczne, wieczory bajek, wystawy. Dzięki tej pracy nastapił wzrost czytelnictwa. 

      Biblioteka w latach 90 stała się placówką samorządową. Kierownikiem biblioteki została pani Małgorzata Matecka, która kierowała biblioteką do 2005 roku. W tych latach biblioteka wzbogaciła się o następne dwie filie biblioteczne: w 2000 roku w Skarszewie (sala OSP) i w 2001 w Dębem (budynek szkoły). Od 2017 r. biblioteka znajduje się  w budynku starej szkoły. Filia w Tykadłowie została w 2002 roku przeniesiona do budynku ZS w Russowie, gdzie mieściła się do końca 2007 r. W latach 2008 - 2012 biblioteka funkcjonowała w budynku OSP. Od roku 2013 mieści się ponownie w budynku ZS w Russowie.

  W 2004 roku biblioteka w Żelazkowie została przeniesiona do pomieszczeń budynku Gminnej Spółdzielni i znajduje się tutaj do chwili obecnej.

W 2006 roku dyrektorem biblioteki została pani Agata Gnerowicz obecnie Trzęsowska. Od sierpnia 2007 roku pełniącą obowiązki dyrektora była pani  Małgorzata Matecka. W latach 2007 - 2019 dyrektorem biblioteki była pani Laura Wojtysiak. Od maja 2019 roku pełniącą obowiązki dyrektora jest pani Emilia Gwóźdź. 

Biblioteka Publiczna Gminy Żelazków odgrywa bardzo ważną rolę w środowisku lokalnym. Stara się wychodzić naprzeciw potrzebom czytelnika. Idąc z duchem czasu, stara się zapewnić swoim czytelnikom kompleksową obsługę. W roku 2012 katalog księgozbiór biblioteki został udostępniony w trybie on-line. Biblioteka jako pierwsza w kaliskim powiecie stworzyła jeden wspólny katalog dla wszystkich bibliotek z terenu gminy. Dzięki temu każdy kto ma dostęp do intenetu, może w każdym momencie sprawdzić, czy interesująca go książka znajduje się w zasobach biblioteki w Żelazkowie, w Kokaninie, w Skarszewie.

 

70 lat biblioteki

Utworzono dnia 03.07.2020, 14:25

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny