Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Polecamy

 

 

 

Bibliotekarki polecają:

 

Hanna Cyglar

Córki tęczy



Co się stanie, kiedy spotkają się dwie kobiety, które w zwykłych okolicznościach nigdy by się nie poznały?
Joy Makeba mieszka w Pretorii w Republice Południowej Afryki. Opiekuje się dwiema siostrami i każdego dnia walczy o przetrwanie.
Zuzanna Fleming jest właścicielką fabryki w Gdańsku. Nie brakuje jej niczego oprócz miłości. Przystojny Jack proponuje jej egzotyczne wakacje. Mają być noclegi w luksusowych hotelach, wypoczynek na łonie natury i podziwianie dzikich zwierząt podczas safari. Szybko jednak wspaniały urlop przerodzi się w walkę o życie?
Kiedy życie nagle wymyka się spod kontroli, zaczyna się prawdziwy thriller.
Córki tęczy to historia o kobiecej solidarności i potrzebie niesienia sobie pomocy, niezależnie od koloru skóry.

                                                                                                             

              

 

Sylwia Zandler

Royal Trilogy - Royal t.1

 

Ta dziewczyna pokaże, że nieokrzesany książę nie może mieć każdej.
Amerykanka Vivian Jones, dwudziestoletnia studentka, otrzymała szansę, o jakiej marzy wielu młodych ludzi. W ramach rocznego stażu może studiować ekonomię w Londynie. Wszystko zapowiada się wspaniale, dopóki dziewczyna nie uświadamia sobie, że życie w stolicy Wielkiej Brytanii będzie bardzo drogie.
Na szczęście z pomocą przychodzi jej przyjaciółka, dzięki której Vivian dostaje pracę w kuchni – to nie byle gdzie, bo w pałacu królewskim. Mimo początkowych obaw okazuje się, że rodzina królewska jest bardzo przyjazna i traktuje pracowników z szacunkiem. Prawie cała…
Dwudziestotrzyletni Lucas Robert III Hemsworth, brytyjski książę, to niezły numer. Zmienia dziewczyny jak rękawiczki, jest arogancki i chamski. Jakby tego było mało, postawił sobie za cel uprzykrzanie Vivian życia. Szczególnie kiedy przypadkowo spotykają się w nocy w kuchni… Czarę goryczy przelewa fakt, że podczas imprezy w klubie książę nawet jej nie rozpoznaje i po prostu bezczelnie podrywa. Jeżeli myśli, że ta dziewczyna to jedna z wielu, jest w dużym błędzie.

 

                       

Alexsander J. Motyl

Ostatnia stacja Pituna.

Przewrotna powieść szpiegowska o upadku Rosji

 

Pitun… A nie Putin? Nieważne – po prostu… иди нахуй!



Przy granicy z Estonią Rosja koncentruje wojska, grożąc interwencją w obronie rzekomo uciskanej w tym kraju mniejszości rosyjskiej. Dywizje pancerne mają błyskawicznie zająć Tallin, a potem pognać dalej na Łotwę i Litwę, okrążając Białoruś i Ukrainę i stawiając przed faktem dokonanym zaskoczone NATO.

Coś jednak idzie nie tak. Miał być blitzkrieg, a tymczasem marginalizowane w Rosji narody jeden po drugim występują przeciw swoim ciemiężycielom. Uświęcony imperialny porządek z dnia na dzień obraca się w gruzy. Nim jednak ostygną zgliszcza monumentalnych budowli otaczających plac Czerwony, przywódca Rosji znika bez śladu…

…choć nie do końca. Dwoje dziennikarzy – Steven Smith i Pippa Tumblethwaite – przypadkowo natrafiają na niego w nicejskim kasynie. Władimir Pitun chce triumfalnie, jak niegdyś Lenin, powrócić do Rosji i odbudować imperium. Steven i Pippa mają dokumentować to wydarzenie. Czy będą świadkami ostatecznego tryumfu despoty?



 

 

 

Joanna Ostrowska 

Oni

Homoseksualiści w czasie II wojny światowej

         


Nieliczni Niemcy, którzy wykorzystywali seksualnie i dręczyli innych więźniów w nazistowskich jednostkach penitencjarnych – tak określano w Polsce mężczyzn skazanych w latach 1933–1945 na mocy paragrafu 175 piętnującego relacje homoseksualne.

„Oni” byli obcy; byli drapieżcami i było ich bardzo niewielu. Z tych trzech powodów nie zajmowano się ich historią, nie upamiętniano i nie traktowano jako ofiar nazistowskiego systemu. Ocaleńców przemilczano. W Polsce „takich” ludzi miało nie być.
Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich, czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos.

  

 

 

Edyta Prusinowska

 

Opowiem o Tobie gwiazdom

 

Astrid po śmierci siostry marzy o jednym - o opuszczeniu swojego rodzinnego miasta. Po ukończeniu liceum wraz z przyjacielem postanawia wprowadzić w życie swój plan i wyruszyć w podróż, zostawiając za sobą wszystkie dotychczasowe doświadczenia. Do wspólnego wyjazdu zapraszają nowo poznanego kolegę, dzięki któremu tak naprawdę marzenie wchodzi w fazę realizacji. Wspólnie spędzony czas, obfitujący w wydarzenia zbliżające do siebie Astrid, Jaja i Plutona, prowadzi w nowe miejsce ich relacji.

Opowiem o tobie gwiazdom to nie jest opowieść o mocy przyjaźni czy potędze miłości. To opowieść o determinacji młodych ludzi, którzy mimo wielu przeciwności losu i doświadczeń życiowych dążą do odnalezienia swojego szczęścia.

 

 

Angeline Boulley

 
Córka Strażnika Ognia
 

Osiemnastoletnia Daunis Fontaine, pół-Amerykanka, pół-Odżibwejka, jest świadkiem morderstwa, skutkiem czego trafia w sam środek śledztwa prowadzonego przez FBI w sprawie nowego śmiertelnego narkotyku. Niechętnie zgadza się na rolę tajnej agentki i wykorzystanie odżibwejskiej medycyny ludowej do wytropienia źródła nieznanej substancji.

Na jaw wychodzą skrywane tajemnice i otwierają się zabliźnione rany, a Daunis przekonuje się, jak być silną Anishinaabe kwe –kobietą odżibwejską – oraz ile jest w stanie poświęcić dla swojej społeczności.

W przygotowaniu adaptacja filmowa dla platformy NETFLIX we współpracy z wytwórnią Higher Ground Baracka i Michelle Obamów

 

 

 

 

Fiona Barker, Christina Pym

 

 
Zdecydowanie nie lubię zimy

 

Dwie małe wiewiórki, Henio i Hugo, są najlepszymi przyjaciółmi. Jednak, gdy nadchodzi zima, zdają sobie sprawę, że bardzo się od siebie różnią…

Hugo kocha śnieg, świąteczny nastrój i leżenie pod ciepłym kocem. Henio wprost przeciwnie!

Od zawsze nie lubi zimy! Ale kocha… Huga. Hugo też tęskni za Heniem.

Pewnego dnia wiewiórki odkrywają, że spotkanie się w połowie drogi może być… magiczne. Bo kiedy na zewnątrz jest zimno, najlepszy przyjaciel zawsze ogrzeje Cię swoim ciepłem.

Idealna lektura nie tylko na zimę – o przyjaźni i sztuce kompromisu.

 

 

 

 

 

*

 

 

zdjęcia okładek oraz recenzje książek pochodzą ze strony www.lubimyczytac.pl

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny